Epoxidové škárovacie hmoty - zmena farby dlaždíc

 

 


Problém

Zmena farebnosti dlaždíc - nerovnomerný film, tieňovaný alebo špinavý vzhľad na povrchu dlaždice

Príčina

Riešenie

Na povrchu dlaždice zostal matný film zo zvyškov škárovacej hmoty.

Na čistenie povrchu dlaždice použite MAPEI UltraCareTM Epoxy Grout Haze Remover. Nechajte výrobok stáť 30 minút až 1 hodinu, v závislosti od závažnosti zákalenia. Zvlhčujte povrch dlaždice vodou, aby sa zabránilo vysušeniu povrchu. Podľa potreby tieto kroky zopakujte. Použite UltraCare Grout Release pred škárovaním, aby ste ochránili povrch dlaždice a uľahčili vyčistenie škárovacej malty (pozri dodatok „Stručná referenčná príručka UltraCare“).


Pri priemyselných epoxidoch je dôležité riadiť sa technickými údajmi z technických listov v časti „Aplikácia produktu“. Pri použití Kerapoxy ® IEG CQ, treba pri prvom a poslednom umytí vodou pridať do vody špeciálne balíčky aditív na počiatočné / konečné umývanie, ktoré zaisťujú, že k zakaleniu nedôjde alebo bude minimalizované. Použite tiež bielu čistiacu podložku pri očiatočnom aj konečnom umývaní; potom zotrite prebytočnú vodu. Čas medzi prvým a posledným premytím by mal byť 5 až 10 minút.

Podmienky na stavenisku - napríklad priame vystavenie slnku, vysoké teploty okolia alebo dlaždíc alebo príliš veľká plocha škárovaná naraz pred začatím čistenia.

Počas aplikácie chráňte dlaždice pred priamym slnečným žiarením a vždy ich nanášajte v rozmedzí teplôt aktuálneho technického listu. Škárujte malé plochy - cca 3 až 4m2 naraz, aby čistenie mohlo začať skôr, ako škárovacia hmota uschne na povrchu dlaždíc.
 

Škárovacia hmota uviazla v jamách a dutinách travertínu alebo iných dlaždíc s nerovným povchom. 

Pred škárovaním použite UltraCare Grout Release. Pri dlaždiciach s výrazne nerovnomerným povrchom s dutinkami a hrbolmi, nanášajte škárovaciu hmotu iba do škár medzi dlaždicami a vyhýbajte sa povrchu dlaždíc. 

Voda použitá na čistenie má vysoký obsah železa a iných minerálov.

Použite pitnú vodu. Pri škárovaní s priemyselným epoxidom Kerapoxy IEG CQ spoločnosti MAPEI, určite použite balíčky aditív na počiatočné / posledné umývanie, ktoré sú súčasťou veľkej súpravy. Pre každú zo štyroch jednotiek Kerapoxy IEG CQ na jednotku sú dva balíčky aditív, ktoré by sa mali pridať do čistej vody (2 U.S. gals. [7,57 L] v balení) pre počiatočné aj konečné premytie.

Dlažba bola po škárovaní priskoro vystavená záťaži z pešieho pohybu. Pri použití priemyselných epoxidových škárovacích hmôt MAPEI Kerapoxy CQ alebo Kerapoxy, po aplikácii zabráňte pešiemu pohybu po dobu 24 hodín. Pre hustú premávku počkajte 48 hodín. Pri použití priemyselného epoxidu MAPEI škárovacia hmota Kerapoxy IEG CQ, nechajte 5 až 12 hodín vytvrdnúť pred ťažkým zaťažením peším pohybom.
Pri bežnej údržbe bol použitý agresívny čistiaci prípravok.

Na bežné čistenie nepriemyselných epoxidových škárovacích hmôt MAPEI Kerapoxy CQ a Kerapoxy, nepoužívajte enzymatické čističe ktoré sa nezmývajú. Pri priemyselných epoxidových škárovačkách Kerapoxy IEG CQ  od MAPEI (ktoré sú odolné voči mastnotám
kyseline a enzymatickým čističom bez umývania), zmena farby dlaždíc nenastane a integrita škárovacej  zmesi nebude ohrozená.