Pomoc, mám pleseň v kúpeľni!

left arrow
right arrow

Problém

V sprche či okolo vane sa objavila pleseň. Najprv to začalo v kritickom styku vane s obkladom, dnes už je aj v škárach medzi obkladacími prvkami. Čo sa deje?

Príčina

Pleseň sa tvorí zvyčajne na cementovej škárovačke, ktorá je často mokrá a nemá príležitosť dokonale vyschnúť. Problémom je, že cementové škárovačky sú viac či menej nasiakavé. Ak váš majster pri obkladaní použil škárovačku nevhodnú do vlhkých priestorov, stačí pár mesiacov, malta vo vlhkosti kúpeľne nasiakne a veselo sa na nej začnú množiť mikroorganizmy. Pleseň sa o chvúľu prihlási.

Riešenie

Čo s tým? 

  • Odstráňte všetku pleseň niektorým z na to určených prípravkov.
  • Na postihnutom mieste a okolitej ploche (mikroorganizmy môžu byť aj tam, kde pleseň ešte nevidíte) odstráňte škárovačku škrabkou. Očistite škáru, nechajte ju vyschnúť a znova preškárujte. Na opravu odporúčame použiť maltu s Bioblock® technológiou (špeciálne molekuly v zložení zabraňujú množeniu mikroorganizmov), napríklad Ultracolor Plus alebo Kerapoxy CQ. Nezabudnite na tesniaci tmel odolný voči plesniam Mapesil AC.
  • Snažte sa predísť ďalšiemu vznikaniu plesní - kúpelňu dostatočne vetrajte. Takisto nie je zlé používať na obklady a sprchové kúty gumovú stierku - na povrchoch ostane omnoho menej vody, ktorá musí dosychať.

Viac informácií

Brožúrka Grout troubleshooting guide Mapei (EN)